Co to znaczy, że materiał siewny jest kwalifikowany?

Wybór odmiany zboża często przysparza rolnikom wielu problemów. Na rynku można znaleźć dziesiątki różnych materiałów siewnych, a zła decyzja może doprowadzić do ubogich plonów i strat finansowych. Eksperci zawsze podkreślają, że najpewniejszym sposobem na uniknięcie takiego scenariusza jest zakup kwalifikowanego materiału siewnego.

Czym jest kwalifikowany materiał siewny?

Kwalifikowany materiał siewny, znany też jako kwalifikat, to najczystsza grupa nasion, która przeszła bardzo surową selekcję, liczne badania i została wyhodowana w idealnych warunkach. Sprawia to, że kwalifikat jest gwarancją udanych plonów, wysokiej jakości zboża i ogromnych zysków. Kupując kwalifikowany siew, można dokładnie przeanalizować wszystkie jego parametry, od wagi nasion, przez siłę kiełkowania, aż po potencjał plonów.

Jak dokładnie powstaje kwalifikat?

W takich miejscowościach jak Częstochowa można bardzo łatwo kupić. Przed zakupem dobrze jest jednak wiedzieć, w jaki sposób powstaje kwalifikat. Otóż na początku specjaliści wybierają z upraw najlepsze jakościowo zboże, które następnie badają w laboratoriach w celu jeszcze surowszej selekcji. Nasiona, które przejdą wszystkie testy, są określane jako elitarny materiał siewny, z którego to powstają kwalifikaty. Siew powstały z elitarnych nasion jest od nich znacznie lepszy jakościowo, czego dowodem są ponowne badania. Kwalifikaty są na końcu oczyszczane znacznie dokładniej, niż byłoby to możliwe w standardowych warunkach.

Czy opłaca się siać kwalifikowane zboże?

Wielu rolników uważa kupno kwalifikowanych nasion za stratę pieniędzy. Jest to jednak krótkowzroczna wizja, gdyż przy zakupie powinno się patrzeć nie tylko na cenę, ale i zyski przynoszone przez dany siew. Kwalifikaty przynoszą znacznie większy dochód rolnikom, między innymi przez wzgląd na:

• świetną odporność na choroby i mrozy,

• najwyższą jakość i ilość plonów,

• możliwość dokładnego rozplanowania upraw,

• niemieszanie się gatunków zboża.

Dlatego też zakup certyfikowanych nasion zboża to nie zbędny wydatek, a opłacalna inwestycja.