Wapno granulowane – Opole

Wapno granulowane jest jedną z form preparatu stosowanego do stabilizacji pH gleby na polach uprawnych. Poszczególne gatunki roślin mają określone wymagania glebowe, dotyczące zarówno zawartości konkretnych pierwiastków czy ich przyswajalności, jak i wilgotności oraz kwasowości. Ten ostatni parametr należy zmierzyć jeszcze zanim wysieje się nasiona zbóż czy innych roślin uprawnych. 

Kwaśne gleby nie sprzyjają uprawom, a dodatkowo ograniczają np. przyswajanie fosforu – pierwiastka kluczowego dla rozwoju roślin. Dlatego jeśli ich pH jest zbyt wysokie, stosuje się wapnowanie. Zabieg należy przeprowadzić późnym latem lub jesienią, po zbiorach. Dzięki temu kwasowość ureguluje się do kolejnego wiosennego siewu, a gleba będzie bardziej produktywna.

Zalety wapnowania preparatem w granulkach

Wapnowanie może być przeprowadzane zarówno wapnem granulowanym jak i sypkim. Pomiędzy tymi dwiema formami są jednak różnice, które należy uwzględnić dla dobrego efektu zabiegu. Preparat ma też inny wpływ na glebę, zależnie od tego czy jest to wapno tlenkowe, węglanowe lub dolomitowe.

Wapno granulowane proponowane przez naszą firmą z okolic Opola ma tę przewagę nad pylistym, że jest znacznie ekonomiczniejsze i łatwiejsze w równomiernej aplikacji. Jego rozsiewanie nie powoduje pylenia i przenoszenia cząsteczek z wiatrem nawet poza obszar plantacji. Wapnowanie najlepiej wykonać 3-4 tygodnie przed planowanym wysiewem nasion, jesienią lub bardzo wczesną wiosną. Wapno granulowane rozsypuje się równomiernie na powierzchni pola. Zalecane jest też jego wymieszanie z wierzchnią warstwą gleby o miąższości 10-20 cm.