Blog

Na co zwracać uwagę przy wyborze materiału siewnego?

Wybór właściwego materiału siewnego jest istotnym czynnikiem w udanej produkcji roślinnej. Dostępne są różne rodzaje nasiona, w tym odmiany hybrydowe, zapylane i organiczne. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę szereg czynników przy wyborze materiału siewnego, aby upewnić się, że jest on odpowiedni do zamierzonego celu. Na jakie kryteria zwracać uwagę? Przy wyborze materiału siewnego, należy wziąć pod uwagę: rodzaj uprawy, klimat, warunki glebowe i pożądane plony. Odpowiedni gatunek nasion pozwala osiągnąć zamierzony cel. Warunki klimatyczne i glebowe również powinny być brane pod uwagę przy dokonywaniu wyboru, ponieważ mogą one wpłynąć na jakość i wzrost upraw. Dodatkowo, ważne jest, aby wziąć …

Na co zwracać uwagę przy wyborze materiału siewnego? Read More »

Czytaj dalej

Jakie odmiany kukurydzy można wyróżnić?

Dzięki odpowiednim warunkom, które panują w Polsce, oraz wysokiej plenności uprawa kukurydzy cieszy się coraz większą popularnością. Właściwie poprowadzona plantacja może przynosić znacznie większe plony, niż uprawa innych zbóż. Kukurydza nie jest bardzo wymagająca. Zdecydowanie warto dobrać jej odmianę do warunków plantacji i własnych potrzeb. Warta uwagi kukurydza Kokuna Odmian kukurydzy jest bardzo dużo i trudno wśród nich wyróżnić te najlepsze. Poszczególne rodzaje będą lepiej sprawdzać się w różnych warunkach. Wysoką plennością wśród rozmaitych odmian wyróżnia się kukurydza Kokuna. Jej cechą charakterystyczną są duże kolby o cienkiej osadce. Jest to odmiana średniowczesna. Charakteryzuje się ona szybkim wzrostem w pierwszej fazie …

Jakie odmiany kukurydzy można wyróżnić? Read More »

Czytaj dalej

Nawozy dolistne na zboża – cechy i zastosowania

Hodowla zbóż wiąże się z dokładnym rozplanowaniem kilku terminów, takich jak: czas siewu, pielęgnacji, czy nawożenia. Ważne jest zapobieganie ubytkom i roślin w okresie wegetacyjnym. Może w tym pomóc odpowiednio przygotowana strategia nawożenia zbóż. Korzystne efekty przynosi dokarmianie dolistnie zbóż na wiosnę i jesień, z pomocą nowoczesnych technologii, stosując odpowiednie proporcje i preparaty.

Czytaj dalej

Jakie mieszanki traw najlepiej nadają się na pastwiska?

Odpowiednie trawy na pastwiska to doskonałe źródło pożywienia dla różnorakich zwierząt hodowlanych. Dla krów czy koni, soczysta trawa jest prawdziwym przysmakiem, co przekłada się zazwyczaj na dobre zdrowie zwierząt. Warto wiedzieć, że mieszanki traw są komponowane na ogół do różnych typów gleb oraz dla konkretnych zwierząt, natomiast zróżnicowane są zazwyczaj dodatki, a podstawowe składniki opierają się na jednakowych roślinach. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się dlaczego warto zdecydować się na zakup mieszanki traw dla swojego pastwiska oraz co sprawia, że wpływają tak pozytywnie na bydło i inne zwierzęta hodowlane.

Czytaj dalej

Nasiona zbóż jarych do siewu. Charakterystyka

Rolnicy dzielą nasiona zbóż na bardzo wiele grup i kategorii, ale jednym z najważniejszych podziałów bez wątpienia jest segregacja materiału siewnego na zboże ozime i jare. To właśnie od przynależności do jednej z tych dwóch grup zależy cały schemat uprawy zboża, z okresem siewu nasion na czele. W dzisiejszym wpisie omówimy zboża jare – czym się charakteryzują i jak je uprawiać?

Czytaj dalej

Co to znaczy, że materiał siewny jest kwalifikowany?

Wybór odmiany zboża często przysparza rolnikom wielu problemów. Na rynku można znaleźć dziesiątki różnych materiałów siewnych, a zła decyzja może doprowadzić do ubogich plonów i strat finansowych. Eksperci zawsze podkreślają, że najpewniejszym sposobem na uniknięcie takiego scenariusza jest zakup kwalifikowanego materiału siewnego.

Czytaj dalej