Środki ochrony roślin

Prowadzenie plantacji wymaga stosowania zabiegów agrotechnicznych, dzięki którym rośliny otrzymają jak najlepsze warunki do rozwoju. Poza stosowaniem nawozów wzbogacających glebę, czy nawadnianiem ważną rolę odgrywają środki ochrony roślin. Są to preparaty, które chronią zboża, rzepak lub rośliny okopowe przez zagrażającymi im czynnikami biologicznymi. Stosuje się je w formie oprysków, uzupełniając nawozy dolistne.

Uprawa roślin rolnych czy ogrodniczych trwa wiele miesięcy, a osiągnięcie wysokiej jakości plonów zależy od wielu czynników. W okresie od siewu do zbioru pszenica, czy kukurydza muszą też sprostać zagrożeniom środowiskowym. Są to owady, grzyby i wirusy. Czynniki te często łączą się ze sobą, negatywnie wpływając na kondycję plantacji. Przykładem jest roznoszenie przez mszyce wirusa BYDV odpowiedzialnego za żółtą karłowatość jęczmienia.

Rodzaje preparatów w naszej ofercie

Oferowane przez nas środki ochrony roślin dzielą się na kilka grup. Najczęściej są to preparaty chemiczne o agresywnym działaniu, których stosowanie wymaga ścisłego przestrzegania zasad. Ze względu na ich przeznaczenie oraz grupę organizmów biologicznych, które niszczą, wyróżniamy:

  • herbicydy – środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania chwastów,
  • fungicydy – środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania grzybów,
  • zoocydy – środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania zwierząt (w szczególności insektycydy eliminujące owady).

Do proponowanych przez naszą firmę środków ochrony roślin zaliczają się też bakterie azotowe, stosowane jako alternatywa dla drogich nawozów azotowych, a także stymulatory wzrostu i synergetyki, które wzmacniają działanie preparatów ochronnych.