Czy wczesne odmiany kukurydzy dobrze plonują?

Kukurydza to zboże, które jest uprawiane zarówno w celu pozyskiwania ziarna, jak i dla otrzymania zielonki, którą da się przeznaczyć na paszę dla zwierząt hodowlanych albo przygotowania kiszonki. Z uwagi na jej dużą popularność areał jej zasiewów systematycznie wzrasta. Rolnicy zastanawiają się jednak często, na jakie odmiany warto się zdecydować w konkretnych warunkach klimatyczno-glebowych, a także czy rośliny cechujące się skróconym okresem wegetacyjnym będą się sprawdzały, jeżeli chodzi o wydajność. Szczególnym zainteresowaniem cieszy cię ostatnimi czasy kukurydza wczesna. W Kluczborku jest ona dostępna w ofercie firmy Bryś, będącej producentem kwalifikowanego materiału siewnego i dostarczającej m.in. odmiany takie jak Oseva, Coditime czy Identity. Przekonajmy się, jak określa się plonowanie kukurydzy i zobaczmy, co przemawia za zakupem ziarna siewnego wczesnych odmian.

Jak ocenia się plonowanie kukurydzy?

Plonowanie kukurydzy określa się po zbiorach na podstawie wyników uzyskanych dla wszystkich badanych odmian, wyliczając średnią z otrzymanych rezultatów. Pozwala to na stwierdzenie, czy ilość ziarna była wyższa, czy niższa dla konkretnych roślin. Warto przy tym pamiętać, że dobór odmiany wpływa na wysokość plonowania aż w 30%, ma ona więc bardzo duże znaczenie.

Co trzeba wiedzieć o specyfice wczesnych odmian kukurydzy?

W przypadku kukurydzy ziarnowej kluczowe znaczenie dla efektów uprawy ma możliwość pozyskania ziarna o możliwie niskiej wilgotności. Dla wczesnych odmian o FAO 200–240 prawdopodobieństwo zbiorów z satysfakcjonującym wynikiem w tym zakresie jest znacznie wyższe, niż wówczas, gdy bierze się pod uwagę odmiany średnio późne lub późne. Ponieważ pociąga to za sobą nakłady na suszenie ziarna, postawienie na odmianę wcześniejszą może zniwelować nawet spore różnice między wielkością zbioru. Jednocześnie postęp w technologiach tworzenia nowych odmian zachodzący w ostatnich latach sprawił, że odmiany wczesne niemal dorównują późnym pod względem plonowania, mimo że teoretycznie ich potencjał w tym zakresie jest nieco gorszy.