Jakie mieszanki traw najlepiej nadają się na pastwiska?

Odpowiednie trawy na pastwiska to doskonałe źródło pożywienia dla różnorakich zwierząt hodowlanych. Dla krów czy koni, soczysta trawa jest prawdziwym przysmakiem, co przekłada się zazwyczaj na dobre zdrowie zwierząt. Warto wiedzieć, że mieszanki traw są komponowane na ogół do różnych typów gleb oraz dla konkretnych zwierząt, natomiast zróżnicowane są zazwyczaj dodatki, a podstawowe składniki opierają się na jednakowych roślinach. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się dlaczego warto zdecydować się na zakup mieszanki traw dla swojego pastwiska oraz co sprawia, że wpływają tak pozytywnie na bydło i inne zwierzęta hodowlane.

Jakie trawy będą najlepsze na pastwiska?

Jednym z najczęściej stosowanych gatunków w mieszankach traw jest tymotka łąkowa, która nie tylko bardzo smakuje zwierzętom, ale jest też odporna na deptanie i wykazuje duże właściwości mrozoodporne. Dobrym wyborem będzie też życica trwała, która bardzo szybko odrasta, ma duże wartości odżywcze i dobrze radzi sobie na suchych glebach, nie jest natomiast odporna na mróz. Na niektórych glebach sprawdzi się też kostrzewa łąkowa, jednak nie należy przesadzać z jej obecnością, ponieważ zbyt często zjadana, może prowadzić do biegunek. Ceniona jest też wiechlina, która odznacza się wartościami odżywczymi oraz smakowymi. 

Jakie powinny być mieszanki pastwiskowe?

Na ogół rolnicy wybierają pomiędzy nasionami traw jednorocznych oraz wieloletnich, które są dostępne w mieszankach. To o wiele lepszy wybór, ponieważ trawy wieloletnie, co prawda są nieco droższe, ale też wymagają o wiele mniej poświęconego czasu i pielęgnacji, nie trzeba również pamiętać o wysiewaniu ich co roku. Na pewno warto wybrać mieszankę traw najwyższej jakości, w przeciwnym razie mogą nie wykiełkować lub nie wytrzymać intensywnego wypasu.