Hodowla zbóż wiąże się z dokładnym rozplanowaniem kilku terminów, takich jak: czas siewu, pielęgnacji, czy nawożenia. Ważne jest zapobieganie ubytkom i roślin w okresie wegetacyjnym. Może w tym pomóc odpowiednio przygotowana strategia nawożenia zbóż. Korzystne efekty przynosi dokarmianie dolistnie zbóż na wiosnę i jesień, z pomocą nowoczesnych technologii, stosując odpowiednie proporcje i preparaty.
Jaki nawóz dolistny wybrać?
Nie da się jednoznacznie określić jak dobierać nawozy dla danej rośliny. Należy zwracać uwagę na fazę rozwoju zboża i jego wiek. Mikro- i makroelementy, powinny być dostarczane w sposób przyswajalny dla roślin. Nawozy dolistne produkowane są w formie płynnych koncentratów, granulatów do rozpuszczania, a także żeli. Najchętniej sięga się po te w postaci chelatów. Dobry nawóz dolistny, np. z firmy Intermag, powinien być wieloskładnikowy i wysokoskoncentrowany. Pierwiastki jak: miedź, mangan, azot czy cynk, właściwie wpływają na żywotność i odporność roślin.
Jak stosować nawóz dolistny?
Żeby osiągnąć właściwe efekty ze stosowania nawozów dolistnych, należy trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim, należy dobrać stężenie do wieku, stadium rozwoju roślin, a także zaleceń producenta. Następnym krokiem jest przygotowanie środka do oprysku, ponieważ zazwyczaj są w formie do rozcieńczenia lub rozpuszczenia w wodzie. Oprysk wykonuje się w konkretnych warunkach. Powinno się go wykonywać w godzinach porannych, po wyschnięciu rosy, lub wieczornych. Wilgotność powietrza, powinna być na poziomie 60-80 procent. Natomiast temperatura nie powinna być niższa, niż 15 stopni Celsjusza, ale nie może być też dużo wyższa. Jeżeli jest konieczność wykonania oprysku po deszczu, należy zmniejszyć stężenie preparatu, ponieważ opady zmywają powłokę woskową z liści.