Nawozy dolistne – Opole

Nawożenie jest niezwykle ważnym elementem prowadzenia uprawy rolniczej czy ogrodniczej. Pozwala bowiem na dostarczenie roślinom wszystkich pierwiastków, które są niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o odpowiednią podaż, ale też o dostarczenie mikro- i makroelementów w łatwo przyswajalnej formie oraz na właściwych etapach rozwoju. Dlatego najczęściej nawozy są produkowane w postaci chelatów. Jednym z dostawców takiego asortymentu jest firma Intermag – dystrybutor z Wrocławia. Jako sposób zasilania azotem stosuje się też często bakterie azotowe.

Nawozy dolistne, które oferujemy rolnikom z Opola i okolic, stanowią ważną część wszystkich preparatów stosowanych do zasilania upraw. Ich zaletą jest natychmiastowa dostępność składników dla roślin, na skutek podawania ich bezpośrednio na liście w formie oprysków. Dzięki temu preparat nie musi wnikać do gleby i przebywać długiej drogi od korzeni po liście.

Nawozy dolistne stosuje się m.in. jako zasilanie interwencyjne. Rolnik powinien nieustannie obserwować plantację. W przypadku dostrzeżenia pierwszych objawów niedoboru magnezu, potasu czy innego składnika, może on dokonać dodatkowego oprysku uzupełniającego dany mikro- czy makroelement. 

Zasady stosowania nawozów do oprysku

Zasilanie nawozami dolistnymi, które dostarcza nam między innymi Intermag – dystrybutor z Wrocławia, jest niezbędne w przypadku każdej plantacji. Jednak aby uzyskać pożądany efekt, należy stosować się do kilku zasad, które zwiększą przyswajalność i ograniczą straty preparatów. Nawozy dolistne są dostępne, jako płynne koncentraty do rozcieńczania, ale też w formie granulatów do rozpuszczania, a nawet żeli. Dlatego pierwszy krok zawsze stanowi odpowiednie przygotowanie środka do oprysku. Zalecane stężenia zazwyczaj podają producenci.

Najlepsze warunki do podania nawozów dolistnych:

  • oprysk rano lub wieczorem,
  • wilgotność powietrza 60-80 proc.
  • zdrowe, suche rośliny, przy pełnym turgorze liści,
  • temperatura powietrza ok. 15-16°C.

Nawozy dolistne stosowane po deszczu powinny mieć mniejsze stężenie z uwagi na to, że opady zmywają woskową powłokę z liści. Stężony preparat może doprowadzić do ich poparzenia. Jeśli oprysk jest prowadzony rano, nie powinien być wykonywany na rosę, ale dopiero po jej wyschnięciu.